top of page

Poradnik dla Rodziców dziecka, które wyjeżdża na obóz
z
UKS Bemowska Szkoła Sportu " IRZYK "

Spróbujemy odpowiedzieć Państwu na pytanie, czy to na pewno dobry wyjazd dla dzieci? Co zabrać na obóz? Jak reagować na tęsknotę lub niepokojące sygnały? Co powinno wiedzieć dziecko przed wyjazdem na obóz? Na te i inne pytania postar-amy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

 

  1. Jaką podjąć decyzję ? Najważniejsza i kluczowa rzecz: nigdy nie zmuszajcie dziecka do wyjazdu. Nie nakłaniajcie „na siłę", jeśli dziecko z jakichś powodów nie chce jechać. Dzieci małe mogą bać się rozłąki i nieznanego, starsze - samotności i zagubienia w nieznanej grupie i w nowych warunkach. Koniecznie porozmawiajcie z dzieckiem i jeśli nie jest gotowe - niech nie jedzie jeszcze na obóz. Nigdy nie narzucajcie dziecku rodzaju obozu na jaki jechać. Pamiętajcie - to ma być rozwijanie jego własnych zainteresowań,

    a przede wszystkim - udany wypoczynek.
     

  2. W co spakować dziecko? Zdecydowanie odradzamy torby na ramię i walizki, a zwłaszcza bez kółek. Rzadko zdarza się, aby organizatorzy obozu zapewniali wszystkim dzieciom wniesienie bagaży do budynku, gdzie obóz jest zakwaterowany. Jeśli już dzieci otrzymują pomoc to tylko te najmłodsze. Dziewięciolatkowi i starszemu dziecku raczej nikt nie będzie wnosił bagażu, więc będzie musiało samo uporać się z nieporęcznym i ciężkim ekwipunkiem. Użyj wyobraźni i zastanów się, czy Twoje dziecko da radę wnieść swój plecak czy walizkę np. na pierwsze piętro budynku. Najwygodniejsze są plecaki bez stelaża, ewentualnie walizki na kółkach.
     

  3. Co zabrać na obóz? Pakując dziecko na obóz, pamiętajcie, że pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego Wasze dziecko musi mieć odpowiednią ilość ubrań na każdą pogodę (deszcz, upał , zimno i wiatr) . Jeśli dziecko jedzie nad polskie jezioro to pamiętajcie, że w naszym klimacie rzadko jest gorąco (zwłaszcza pod koniec sierpnia). Razem więc ze strojem kąpielowym, włóżcie do plecaka ciepły sweter i kurtkę z kapturem, a nawet jesienną czapkę. Do obowiązkowego letniego ekwipunku obozowicza należą krem lub spray przeciw komarom oraz krem przeciw oparzeniom słonecznym z wysokim filtrem. Dziecko musi mieć także czapkę z daszkiem oraz lekką kurtkę wiatrówkę z kapturem lub pelerynę przeciwdeszczową, plecak na wycieczki i mały portfel. Nie polecamy zabierania telefonów komórkowych, ponieważ“ często ulegają zniszczeniu lub giną. Wszystkie dzieci biorące udział w obozie mają zapewniony kontakt telefoniczny z rodzicami poprzez telefony opiekunów. Telefony, które zabiorą dzieci ze sobą będą przechowywane przez trenerów i rozdawane do kontaktu z rodzicami w porze poobiedniej w czasie, gdy uczestnicy obozu będą odpoczywać po posiłku.
     

  4. Ile kieszonkowego? W przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdza się system kieszonkowego i wręczenia w podpisanej kopercie wychowawcy z prośbą o przekazanie naszemu dziecku drobnych kwot na codzienne wydatki. Obecnie przeciętne kieszonkowe dla dzieci w wieku 6-12 lat to 80-100 zł na osiem dni obozu.
     

  5. "Mamo, zabierz mnie stąd”, czyli jak reagować, gdy dziecko tęskni. Jeśli dziecko jedzie po raz pierwszy na obóz, często rodzice otrzymują alarmujące prośby i słyszą płacz w słuchawce „przyjedź po mnie, nie chcę tu być”.
    Jak reagować? Warto spojrzeć z dystansem na sprawę wcześniej i wziąć pod uwagę, że: najtrudniejsze są zwykle pierwsze 3 dni obozu, wtedy tęskni się najbardziej, obóz się jeszcze nie „rozkręcił” a dzieci nie zdążyły zintegrować. Najczęściej po 3 dniach sytuacja ulega diametralnej zmianie. Jeśli dziecko przeżywa tylko stres czyli pochlipuje w słuchawkę, mówi że tęskni, albo że mu się „nie podoba” ale w rozmowie z wychowawcą usłyszymy, że maluch zjada posiłki, bierze udział w zajęciach, nawiązał relacje z rówieśnikami i śpi w nocy to“ starajmy się wesprzeć dziecko psychicznie, ale nie zabierajmy z obozu. 

     

  6. PRZYKŁADOWA LISTA EKWIPUNKU OBOZOWICZA na 8 dni

  • Kosmetyczka z przyborami, krem z filtrem, krem przeciw komarom, chusteczki,

  • Czapka z daszkiem, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, ewentualnie - lekka czapka,

  • Klapki (nie japonki!), adidasy, sandały + ewentualne trampki lub tenisówki,

  • Odpowiednia liczba bielizny (najlepiej zapakować do bocznych kieszeni plecaka, aby dziecko nie przewracało do góry nogami codziennie całego jego wnętrza, szukając czystych skarpetek),

  • 3-4 bluzy z długim rękawem (w tym jedna ciepła),

  • 3 pary długich spodni (jedne dresowe),

  • 3 pary krótkich spodenek,Komplet treningowy (klubowy),

  • 6 koszulek t-shirtów,

  • Kąpielówki lub strój kąpielowy,

  • Piżama, dwa ręczniki w tym jeden duży kąpielowy,

  • Mały plecak na wycieczki, portfelik najlepiej zawieszany na szyi,

  • Legitymacja szkolna, ew. książeczka zdrowia dziecka (zapakowane koniecznie w torebkę foliową w wewnętrznej kieszeni plecaka),

  • Kieszonkowe (80-100 zł), które można przechować u wychowawcy.​ ​

bottom of page